Mše svaté: Bystřice p.H.: Čtvrtek v 7:30 Bílavsko: Neděle v 8:00 Loukov: Pátek v 17:00 Rusava: Neděle v 11:30 Vítonice : Čtvrtek v 16:30 Chvalčov : Sobota v 10:00
Text je převzat z Obřadů žehnání (© Česká biskupská konference, KNA, 2013).
Při významných výročích svatby, například 25., 50., 60. výročí, je vhodné připomenout přijatou svátost manželství slavením mše, při níž se použijí texty modliteb uvedených pro tyto příležitosti v misálu. Mimo tato výročí mohou manželé požádat o požehnání i při některých jiných příležitostech, například při duchovních shromáždění, společné pouti apod. Pokud se slaví obřad žehnání pro více manželských párů společně, pronáší se žehnací modlitba a závěrečné požehnání v množném čísle. Při zachování základních prvků může být slavení těchto obřadů přizpůsobené místním podmínkám a těm, kdo mají požehnání přijmout.
V bohoslužbě slova se mohou, podle zásad pro výběr biblických čtení ve mši, tyto texty vybrat z těch, jichž se užívá při slavení svátosti manželství, nebo ze mše na poděkování Bohu. Po evangeliu kněz v homilii zdůrazní tajemství a milost křesťanského manželského života. Vychází z posvátných textů a bere přitom v úvahu osobní situaci účastníků bohoslužby.
Po homilii vyzve kněz manžele ke chvíli tiché modlitby a k obnovení manželských slibů před Bohem. Učiní to těmito nebo podobnými slovy:
Připomínáte si dnes výročí dne, kdy jste přijetím svátosti manželství spojili své životy nerozlučným poutem. Navzájem jste se tehdy zavázali slibem a nyní se jej chystáte před Bohem obnovit: Proste proto Pána, aby vaše sliby upevnil svou milostí.
Pokud manželé chtějí obnovit své manželské sliby nahlas, použije se následující způsob:
Manžel:
Manželka:
Oba:
Obnovení manželských slibů se může konat také následujícím způsobem, zejména je-li přítomno více manželských párů:
Kněz vyzve přítomné manžele těmito nebo podobnými slovy:
Ve chvíli, kdy jste před církví a před Bohem vyslovili své neodvolatelné rozhodnutí odevzdat se sobě navzájem jako manželé, přijali jste ve svátosti manželství Boží pomoc a sílu k plnění povinností, které jste na sebe toho dne vzali.
Obnovte proto nyní své předsevzetí věrně plnit to, čím jste se tehdy jeden druhému zavázali.
A po chvíli ticha pokračuje:
Manželé odpovídají společně:
Ano.
Kněz:
Manželé:
Ano.
Kněz:
Manželé:
Ano.
Kněz:
Manželé:
Amen.
Uzná-li za vhodné, pronese kněz tuto modlitbu:
Odpověď:
Amen.
Potom může prsteny okouřit kadidlem.
Pokud si však manželé dávají nové prsteny, použije kněz některou z těchto modliteb:
Odpověď:
Amen.
Nebo:
Odpověď:
Amen.
Následují přímluvy jako ve mši anebo tyto prosby:
Všemohoucí Bůh Otec ve své prozřetelnosti chtěl, aby manželská láska, věrnost [a plodnost] byly znamením jeho spasitelného působení v dějinách. Vzývejme tedy jeho milosrdenství:
Obnovuj, Bože, věrnost svých služebníků.
Kněz zakončí prosby modlitbou, s rozpjatýma rukama říká:
Všichni odpovědí:
Amen.
Eucharistická bohoslužba se koná obvyklým způsobem, s výjimkou toho, co je uvedeno dále.
Je vhodné, aby manželé při přípravě obětních darů přinesli k oltáři chléb a víno.
Po modlitbě Otče náš kněz vynechá modlitbu Vysvoboď nás ode všeho zlého. Pak stojí obrácen k manželům a s rozpjatýma rukama říká:
Všichni odpovědí:
Amen.
Po slovech Pokoj Páně ať zůstává vždycky s vámi a odpovědi lidu je vhodné, aby si podle místních zvyklostí manželé a ostatní přítomní vhodným způsobem vyjádřili vzájemnou lásku a popřáli si pokoj. Manželé mohou přijímat pod obojí způsobou.
Na závěr mše udělí kněz manželům a všem přítomným požehnání buď obvyklým způsobem, nebo slavnostní formou, např. níže uvedeným způsobem. Jáhen (není-li přítomen, pak sám kněz) vyzve přítomné k přijetí požehnání těmito nebo podobnými slovy:
Skloňte se před Bohem a přijměte požehnání.
Kněz vztáhne ruce nad manžele a říká:
Odpověď:
Amen.
Odpověď:
Amen.
Odpověď:
Amen.
A žehná celému shromáždění:
Požehnej vás i všechny přítomné všemohoucí Bůh, Otec i Syn + i Duch Svatý.
Odpověď:
Amen.